Jak przechowywać sprzęt do ochrony dróg oddechowych?
Oddychanie to podstawowa funkcja organizmu. Pozwala na pobór tlenu i wydalanie dwutlenku węgla. Sytuacja zmienia się, kiedy znajdujemy się w miejscu, w którym powietrze wykorzystywane do wymiany gazowej jest zanieczyszczone, ma małą zawartość tlenu, a dużą substancji szkodliwych. Takie sytuacje występują najczęściej w trakcie pracy, którą wykonujemy w niebezpiecznych dla zdrowia warunkach. Sposobem na zachowanie dobrego samopoczucia jest sprzęt do ochrony dróg oddechowych.
Jak przechowywać sprzęt do ochrony dróg oddechowych?
Sprzęt do ochrony dróg oddechowych powinno się używać w oparciu o szereg zasad, które są kluczowe dla zachowania ich funkcjonalności. Jak powinien zachować się pracownik, który takiego sprzętu używa:
- najważniejsza zasada to używanie i przechowywanie go tak długo, jak jest wskazane w instrukcji obsługi,
- po wyjściu ze strefy zagrożenia należy rozłączyć wszelkie urządzenia filtrujące np. filtropochłaniacze i filtry w półmaskach filtrująco pochłaniających,
- sprzęt jednorazowy bezzwłocznie zniszczyć w sposób, który opisuje producent,
- urządzenia wielokrotnego użytku należy poddać dezynfekcji,
- część twarzowa, zaraz po zakończeniu pracy, powinna być przemyta odpowiednimi środkami myjącymi, a następnie rozłożona i pozostawiona do wyschnięcia w miejscu, w którym nie ma substancji zagrażających, panuje odpowiednia temperatura i wilgoć, np. sprzęt filtrująco pochłaniający wymagający dodatkowo bezpiecznej odległości od urządzeń grzewczych (co najmniej 1 m) i braku dostępu do promieni słonecznych,
- w niektórych przypadkach producent może wskazać, aby sprzęt odłożony był do hermetycznego opakowania, w znajdzie się tylko jedna sztuka konkretnego urządzenia.
Należy pamiętać, aby bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta i nie ujednolicać zasad stosowania oraz przechowywania sprzętu ochrony dróg oddechowych. Prawidłowe użytkowanie jest gwarantem ochrony zdrowia, której oczekujemy w trakcie używania sprzętu.